10 zawodów, których pracownicy powinni zastanowić się nad okularami do monitora

image

Okulary kojarzą się przede wszystkim z aparatem, który służy do polepszenia widzenia, aczkolwiek pełnią one również inne ważne funkcje. Wielogodzinna praca przed komputerem jest bardzo męcząca dla naszego wzroku. Pomimo robionych przerw, przez ciągłe wpatrywanie się w monitor oczy mogą boleć, piec i łzawić, a widzenie może ulec znacznemu pogorszeniu. O właściwą ochronę oczu podczas codziennej pracy przed komputerem powinny zadbać wszystkie osoby, a nie jedynie te borykające się z wadami wzroki  i noszące na co dzień okulary korekcyjne. Przed szkodliwym działaniem światła monitora pomogą ochronić specjalne okulary do monitora.

Co dają okulary do komputera?

Problemy ze wzrokiem wywołane pracą przed komputerem spowodowane są niekorzystnym działaniem światła niebieskiego. Niebieskie światło jest to określenie dotyczące światła emitowanego przez ekrany wszelkich urządzeń elektronicznych (komputer, telefon, tablet).  Coraz częściej do pracy zdalnej korzysta się czasem nawet przez 8 godzin z komputera. Ponadto, dochodzi jeszcze czas spędzony przed ekranem smartfona. Rozwiązaniem problemów ze wzrokiem są specjalnie opracowane okulary z blokerem światła niebieskiego, do pracy przed komputerem. Soczewki takich modeli skuteczne odfiltrowują część światła, a także redukują odblaski. Do oczu dociera więc naturalna jego ilość, która nie obciąża zbytnio wzroku. Takie okulary wpłyną znacząco na podwyższenie komfortu pracy przed monitorem. W co powinny zostać wyposażone dobre okulary do monitora?

 • Powłoka antyrefleksyjna

Szkła z tą powłoką eliminują refleksy świetlne, jakie odbijają się od ekranu i docierają do oczu. Ponadto, wzmacniają kontrast widzenia, nie obniżając przy tym transmisji światła. Docierający do oczu obraz jest przejrzysty. Taka powłoka jest wytrzymała, może ją uszkodzić jedynie bardzo wysoka temperatura.

 • Powłoka antyelektrostatyczna

Kolejne rozwiązanie używane w okularach do komputera. Taka powłoka sprawia, iż szkła nie przyciągają kurzu, a także innych obecnych w powietrzu mikroelementów. Dzięki niej, można łatwiej oczyścić okulary. Ponadto taka powłoka odpowiada za ochronę przed niekorzystnym dla wzroku promieniowaniem elektromagnetycznym gama, jakie emitowane jest przez klasyczne monitory CRT.

 • Powłoka Blue Control

Zapewnia jak najlepszą ochronę przed światłem niebieskim, emitowanym przez urządzenia elektryczne. Jego duża ilość może prowadzić do podrażnienia i suchości oczu, a także do bólów głowy. Zadaniem tej powłoki jest neutralizowanie światła niebieskiego, zapewniając większą głębię czerni w trakcie pracy przed ekranem oraz lepszy kontrast. Wszelkie elementy można więc widzieć wyraźniej.

Osoby noszące na co dzień okulary korekcyjne nie wiedzą, iż nawet świetnie dopasowane do ich wady okulary mogą nie zapewniać odpowiedniej ochrony przed światłem niebieskim, jakie dociera do oczu za sprawą monitora. Długa praca przed komputerem doprowadza do szybszego zmęczenia oczu aniżeli podczas innych codziennych czynności. Narażone są także w znacznym stopniu osoby noszące soczewki kontaktowe. Dobrze jest więc, udając się do okulisty i optyka, dowiedzieć się o możliwości pokrycia szkieł specjalną powłoką chroniącą przed światłem niebieskim. Osoby noszące soczewki powinny natomiast zainwestować na czas pracy przed komputerem w specjalne ochronne okulary do monitora. Cena, jaką zapłacimy za okulary, zależy przede wszystkim od rodzaju szkieł, oprawek oraz zastosowanych powłok.

kobieta w okularach czytająca książkę

Pracujesz w tych zawodach? Zadbaj o swój wzrok

 1. 1. Informatyk
 2. 2. Webmaster
 3. 3. Grafik komputerowy
 4. 4. Transkryptor / tłumacz
 5. 5. Copywriter
 6. 6. Tester gier komputerowych
 7. 7. Pracownik administracji
 8. 8. Pracownik sądu
 9. 9. Dziennikarz
 10. 10. Fotograf

 

Okulary do pracy przed komputerem poprawiają komfort wykonywanych czynności i są potrzebne wszystkim osobom, które przez wiele godzin narażone są na działanie światła niebieskiego. Powinny w nie zainwestować nie tylko osoby cierpiące na wadę wzroku. Warto pamiętać o tym, jak ważna jest profilaktyka w utrzymaniu dobrego widzenia. Dobrze jest jak najszybciej zabezpieczyć oczy przed szkodliwymi skutkami długotrwałej ekspozycji na ekrany, wtedy możemy liczyć na zachowanie świetnej jakości widzenia przez długie lata. Gdzie znajdziemy okulary do monitora? Specjalne okulary do pracy przed ekranem zakupimy w sklepie internetowym.. Jeśli nie mamy żadnych wad wzroku wówczas wystarczy, że zamówimy antyrefleksy ochraniające nasze oczy. Jeśli jednak borykamy się z problemami ze wzrokiem, wcześniej warto udać się do lekarza okulisty, który określi wadę wzroku i pomoże nam wybrać jak najlepsze rozwiązanie.

Co nowego w Mohito 2021