Czy naprawdę można nauczyć się języka w 60 minut?

image

Jeśli Internet jest jakimkolwiek wskaźnikiem, tempo, w jakim można nauczyć się języka, staje się coraz krótsze.

Jeden rok. Sześć miesięcy. Trzy miesiące. Jeden miesiąc. Jeden tydzień. Godzinę.

Poszukaj niemal dowolnie długiego okresu czasu, a znajdziesz kogoś, kto będzie twierdził, że nauczył się języka w tym czasie.

Dlaczego tak się dzieje?

Istnieją dwa główne powody:

1) Szybkość się sprzedaje. Z marketingowego punktu widzenia, ludzie, którzy sprzedają produkty do nauki języków obcych wiedzą, że ludzie nie chcą się uczyć. Chcą tylko przejść od *niewiedzy* do *wiedzy* tak szybko, jak to tylko możliwe. Uwierz mi, jeśli ktoś wymyśliłby sposób na natychmiastowe wgranie języków do naszych mózgów w stylu *Matrixa*, mógłby przejść na emeryturę na swoim luksusowym jachcie do końca tygodnia.

2) "Uczyć się" jest terminem niejasnym. Stwierdzenie, że ktoś "nauczył się" języka lub "stał się biegły" lub nawet "biegły" w jednym języku może oznaczać praktycznie wszystko, w zależności od osoby i kontekstu, w którym te terminy są używane. Istnieje* kilka organów, które oceniają biegłość językową (a nawet przyznają certyfikaty), ale nie każdy dba o to lub nawet wie, jak oceniać siebie według tych skal. Każdy ma swoją własną definicję "nauczenia się" i "biegłości" w kontekście językowym, stąd tak duża różnorodność twierdzeń.

Co płynność oznacza dla mnie

Osobiście uważam, że "nauczyć się języka" oznacza osiągnąć poziom B2 zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Zasadniczo oznacza to, że dana osoba jest w stanie komfortowo komunikować się w szerokim zakresie tematów, używając około 5,000 najczęściej używanych słów w danym języku.

Używając tej definicji, zdrowy rozsądek podpowiada, że nie, nie jest możliwe nauczenie się języka w ciągu jednej godziny.

Ale może nie o to chodzi.

Jednogodzinne wyzwanie

Każdy uczący się musi od czegoś zacząć. Każdy zaawansowany użytkownik języka, który ma za sobą dziesiątki tysięcy godzin praktyki, musiał zacząć od tych pierwszych sześćdziesięciu minut.

Więc to, o czym chcę mówić, to nie to, co jest *niemożliwe* do nauczenia się w ciągu godziny, ale to:

Jak wiele *możemy* nauczyć się w ciągu godziny?

Pytanie to nasunęło mi się niedawno, kiedy zwrócił się do mnie Ed, mój przyjaciel, który pracuje w popularnej firmie zajmującej się nauką języków obcych *Babbel*.

Ed zaproponował wyzwanie:

Ja, wraz z trzema najbardziej utalentowanymi poliglotami na świecie, mieliśmy poświęcić godzinę naszego czasu, próbując nauczyć się jak najwięcej języka rumuńskiego. Każdemu z nas przydzielono by rodzimego nauczyciela, a na koniec godzinnej sesji przeprowadzono by z nami wywiad przed kamerą, by sprawdzić, jak dobrze potrafimy mówić.

Przyjąłem wyzwanie bez wahania i zaledwie kilka miesięcy później znalazłem się w siedzibie Babbel, gotowy sprawdzić, jak wiele rumuńskiego mogę się nauczyć w tak krótkim czasie.

Przełamywanie bariery komunikacyjnej

Nawet jeśli nie znasz rumuńskiego, możesz stwierdzić, że to, co osiągnąłem pod koniec godziny, to nie było całkowite opanowanie języka, ale zdolność do komunikowania się po rumuńsku, której wcześniej nie było. To samo dotyczy moich trzech pozostałych kolegów (Alex Rawlings, Michael Youlden, Matthew Youlden), ponieważ po zakończeniu nauki wszyscy byliśmy w stanie w miarę swobodnie rozmawiać.

Jak mi się to udało? Jak udało mi się uczyć tak skutecznie i ostatecznie porozumieć w tak krótkim czasie?

Wszystko sprowadza się do trzech rzeczy:

  1. Właściwego sposobu myślenia
  2. Właściwych narzędzi
  3. Właściwe środowisko

Właściwy sposób myślenia

Kiedy jesteś we wczesnych minutach nauki języka, nie ma miejsca na perfekcjonizm. Na tym etapie, błędy i nieporozumienia są nieuniknione.

Jest to coś, co musiałem zaakceptować jako fakt od samego początku wyzwania. Tym bardziej, że samo pojęcie "wyzwanie" mogło sprawiać wrażenie, że rywalizujemy ze sobą.

Aby uchronić swój umysł przed myślami o rywalizacji i perfekcjonizmie, wzięłam głęboki oddech i powiedziałam do siebie:

"Luca, musisz postrzegać to jako akt miłości i komunikacji, a nie jako występ. Jesteś tutaj, aby się uczyć i komunikować, bez bycia ocenianym".

Inni poligloci i ja nie byliśmy tam, aby "wygrać", czy nawet w ogóle coś udowodnić. To, co mieliśmy zrobić, to pracować z naszymi nauczycielami (i w końcu ze sobą nawzajem), aby połączyć się poprzez język.

Podobnie, wiedziałam, że mój korepetytor nie jest tu po to, by krytykować czy podważać moje umiejętności językowe (jak to czasem bywa na zajęciach językowych), ale po to, by pomóc mi się uczyć i doskonalić jak najlepiej.

Uodparniając się na strach przed osądzaniem i oceną, byłam w stanie w pełni poświęcić się temu wyzwaniu i odnieść sukces.

Ale oczywiście nie przed tym, jak dowiedziałem się, że mam dwa pozostałe "właściwe" elementy.

Właściwe narzędzia

Kiedy już miałem odpowiedni sposób myślenia, musiałem wyposażyć się w narzędzia, które pomogłyby mi w pełni wykorzystać pierwszą godzinę nauki języka rumuńskiego.

Na szczęście dla mnie i innych uczestników konkursu, Babbel wie, co robi, jeśli chodzi o naukę języków. W związku z tym pozwolili każdemu z nas zapamiętać kilka najbardziej efektywnych zwrotów dla początkujących, zanim nasz sześćdziesięciominutowy zegar rozpoczął odliczanie:

"Co oznacza [rumuńskie słowo językowe] w języku angielskim?"

"Jak powiedzieć [słowo w innym języku] po rumuńsku?".

"Czy możesz to powtórzyć, proszę?"

"Czy mógłbyś mówić wolniej, proszę?"

"Jak to się pisze?"

Może się wydawać, że to niewiele, ale te zwroty mają prawdziwą siłę przebicia, jeśli chodzi o efektywną naukę.

Na przykład,

"Jak powiedzieć...?" działa, ponieważ odnosi się do jednego z dziesięciu podstawowych elementów efektywnej nauki języka - aktywności. Jeśli używasz tego zwrotu wcześnie i często, oznacza to, że nie czekasz, aż native speaker poda ci słowa lub zwroty, które są ci najbardziej potrzebne do komunikacji, a zamiast tego przejmujesz kontrolę nad swoim wkładem językowym dla własnej korzyści.

"Czy możesz powtórzyć?" działa, ponieważ przypomina uczącemu się, że nie ma nic złego w tym, że nie rozumie lub traci wątek rozmowy. Podczas wyzwania, często używałam tego zwrotu i zawsze wypowiadałam go z wielkim uśmiechem na twarzy. Uzbrojona w te trzy słowa, byłam pewna, że nigdy nie przegapię żadnej z ważnych i cennych informacji, których próbował mnie nauczyć mój native-speaking tutor.

Właściwe środowisko

Aby dobrze się uczyć, musisz uczyć się w odpowiednich warunkach, a to oznacza otaczanie się odpowiednimi ludźmi.

Podczas tego wyzwania, byłem otoczony przez wielu wspaniałych ludzi, w tym:

- Inni poligloci, których obecność i etyka pracy zmotywowały mnie do pracy tak ciężko, jak tylko mogłem, aby nauczyć się i komunikować w ciągu tej jednej godziny.

- Moja korepetytorka, inteligentna i entuzjastyczna kobieta, która bardzo chętnie pomagała mi w nauce. Z punktu widzenia osoby uczącej się, widok jej zdziwienia i radości za każdym razem, gdy układałem zdanie po rumuńsku, był bardzo pociągający i motywował mnie do tego, by chcieć mówić lepiej i szybciej. Była niezwykle pomocna przez cały czas, a szczególnie cierpliwa i pozytywnie nastawiona, gdy tylko popełniłem błąd.

Przebywanie w towarzystwie tak oddanych uczniów i tak współczującego korepetytora naprawdę pomogło zbudować środowisko motywacji zewnętrznej. Chociaż jestem już bardzo zmotywowany wewnętrznie, jeśli chodzi o naukę języka, upewnienie się, że buduję motywację zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, naprawdę pomogło mi w tym wyzwaniu.

Wyniki

Mówi się, że nie można chodzić, zanim nie zacznie się raczkować i nie można biegać, zanim nie zacznie się chodzić.

Chociaż mam duże doświadczenie językowe, te zasady dotyczą również mnie - nawet ja nie mogę osiągnąć płynności w godzinę! I to jest właśnie w porządku.

Mam nadzieję, że teraz, pod koniec tego artykułu, rozumiesz, że nawet jeśli ja nie mogę zrobić wszystkiego w ciągu pierwszej godziny nauki nowego języka, **zrobiłem to, co mogłem**. I to jest wszystko, co każdy z nas może zrobić.

Z odpowiednimi rzeczami - odpowiednim nastawieniem, narzędziami i środowiskiem - miałem to, co było potrzebne, aby rumuńskie wyzwanie okazało się spektakularnym sukcesem i *zacząłem mówić po rumuńsku z prawdziwymi, żywymi rodzimymi użytkownikami języka*. Z tych samych rzeczy, można również wziąć sześćdziesiąt minut - każdy sześćdziesiąt minut - i osiągnąć więcej niż kiedykolwiek wierzyłeś możliwe.