Czy potrafisz opanować więcej niż siedem języków?

image

Kilka lat temu znalazłem się na popularnym forum poświęconym nauce języków obcych. Zawsze dobrze się bawię, dyskutując o niezliczonych aspektach nauki języków z każdym, kto chce słuchać i dzielić się swoimi doświadczeniami, i to nie był wyjątek.

Kiedy czytałem posty z całego dnia, natknąłem się na wątek skupiony wokół pomysłu, który od tamtej pory mnie niepokoi.

Oryginalny plakat rozpoczął wątek, aby przedyskutować koncepcję, na którą ostatnio natknął się w książce o nauce języków.

Książka ta to "Why You Need a Foreign Language and How to Learn One", której autorem jest Edward Trimnell.

Koncepcja ta, przedstawiona w rozdziale 16 tej książki, znana jest jako Zasada Siedmiu.

W Trimnell własnych słów:

"Istnieje granica liczby języków, w których można praktycznie oczekiwać osiągnięcia kompetencji na poziomie biznesowym. [...] Poligloci... czasami odwołują się do "Reguły Siedmiu". Reguła siedmiu języków mówi, że biegła znajomość siedmiu języków obcych jest praktyczną górną granicą dla większości ludzi. Innymi słowy, jeśli spróbujesz opanować więcej niż siedem języków (oprócz swojego ojczystego), jest mało prawdopodobne, że staniesz się wysoce kompetentny we wszystkich z nich. Moje własne badania sugerują, że górna granica może być nawet niższa.” (176)

Kilka zastrzeżeń

Teraz, zanim przedstawię mój kontrargument dla Reguły Siedmiu, jak wyjaśnia ją Trimnell, pozwól mi wyjaśnić kilka rzeczy:

  • To nie jest recenzja. Nie przeczytałem książki pana Trimnella w całości - tylko te fragmenty, które dotyczą Reguły Siedmiu.
  • Nie znam pana Trimnella osobiście, ani nie znam głębi jego doświadczenia w nauce języków obcych. Nie jest to krytyka jego zdolności językowych, a jedynie krytyka Reguły Siedmiu w formie, w jakiej ją przedstawia.
  • Sam Trimnell nie wydaje się uważać Reguły Siedmiu za regułę twardą i sztywną. Jego opisy (cytowane powyżej) używają celowo niejasnego języka, stwierdzając, że Reguła będzie miała zastosowanie tylko do "większości ludzi", a biegła znajomość więcej niż siedmiu języków jest po prostu "mało prawdopodobna". Tak więc zamiast przedstawiać Regułę Siedmiu jako absolutny pułap osiągnięć w nauce języków obcych, wydaje się, że po prostu dostarcza on przybliżonych wskazówek dla ogólnego entuzjasty języków obcych.

 

Skoro mamy to już za sobą, pozwól, że wyjaśnię, dlaczego uważam Zasadę Sied miu za niebezpieczny pomysł.

Niebezpieczeństwa sztucznych ograniczeń

Na pierwszy rzut oka, Reguła Siedmiu próbuje powiedzieć uczącemu się, jakie są granice tego, co jest możliwe.

Chcesz nauczyć się sześciu języków (oprócz swojego ojczystego) na poziomie zbliżonym do rodzimego?

Świetnie! Brawo!

Chcesz nauczyć się siedmiu lub więcej?

Szkoda! Masz pecha!

To, co czyni pomysł taki jak ten niebezpiecznym, to nie możliwość, że jest on prawdziwy, ale to, że wielu uczących się zobaczy regułę pochodzącą od postrzeganego "autorytetu" (nienazwanych poliglotów, w tym przykładzie) i prawdopodobnie zrezygnuje, zanim przetestuje ją dla siebie.

Pozwól, że podam Ci inny, bardziej znany przykład tego, jak "sztuczne ograniczenia", takie jak Reguła Siedmiu, mogą hamować ludzkie osiągnięcia.

Czterominutowa mila

Czy słyszałeś kiedyś o Rogerze Bannisterze?

Był on brytyjskim sportowcem, który osiągnął coś, co wielu uważało wcześniej za niemożliwe: Przebiegł jedną milę w czasie krótszym niż cztery minuty.

Przed przełomowym biegiem Bannistera, w całej zapisanej historii nie było ani jednej osoby, która osiągnęła taki sam wynik. Trudno powiedzieć z całą pewnością, dlaczego nie udało się tego dokonać przed 1954 rokiem, ale jeśli ludzka psychika była wtedy podobna do tej, która jest teraz, prawdopodobna prawda jest następująca:

Wielu, którzy mogli pobić rekord, nie zrobiło tego, po prostu dlatego, że nie wierzyli, że mogą.

Dziś, gdy czas przebiegnięcia mili poniżej 4 minut jest już poza sferą niemożliwości, a w sferze możliwości zwykłych śmiertelników. Według Wikipedii, czterominutowa mila jest obecnie "standardem dla wszystkich profesjonalnych biegaczy średniodystansowych".

Hipoteza okresu krytycznego

Innym ograniczającym przekonaniem - takim, które uderza nieco bliżej domu dla nas, uczących się języka - jest Hipoteza Okresu Krytycznego.

Hipoteza okresu krytycznego jest często dyskutowaną koncepcją w lingwistyce, która mówi, że z powodu czynników biologicznych, niemożliwe jest nauczenie się języka na poziomie zbliżonym do rodzimego po przekroczeniu pewnego wieku (zazwyczaj jest to okres dojrzewania).

Podobnie jak w przypadku Zasady Siedmiu, problem z powyższą hipotezą nie polega na tym, że może być ona prawdziwa, ale na tym, że może być (i często jest) ograniczającym przekonaniem, które powstrzymuje uczących się przed osiągnięciem pełni swoich możliwości.

Dla ogółu społeczeństwa idea Okresu Krytycznego przerodziła się w mit, że albo:

  • Tylko dzieci mogą dobrze uczyć się języków.
  • Zdolności rodzime (lub bliskie rodzimym) są niemożliwe dla dorosłych uczących się.

Niestety, przytłaczająca większość niezależnych (lub potencjalnych) uczących się języków to młodzi lub dorośli, co oznacza, że wielu z nich słysząc o Hipotezie Okresu Krytycznego przyjmuje ją jako fakt, decydując się po prostu nie próbować uczyć się żadnego języka w ogóle.

Nie wierz we wszystko, co słyszysz

Oto problem z ograniczającymi przekonaniami związanymi z Zasadą Siedmiu, Hipotezą Okresu Krytycznego i Czterominutową Milą:

Rysują one linię, która oddziela to, co możliwe od tego, co niemożliwe, podczas gdy w rzeczywistości nikt nie wie, gdzie ta linia się znajduje.

Są one często akceptowane jako zimne, twarde fakty, podczas gdy są to jedynie nieuzasadnione twierdzenia.

"Ale Luca", możesz powiedzieć "wiele z tych roszczeń jest uzasadnionych przez ekspertów, lub przynajmniej były w pewnym momencie".

Pozwól, że zdradzę Ci mały sekret. Ten, który zaprowadzi Cię dalej niż możesz sobie wyobrazić w jakimkolwiek obszarze osiągnięć:

Nie wierz, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zbierzesz dowodów dla siebie z pierwszej ręki.

Żyjemy w świecie, który umieścił ludzi na Księżycu 66 lat po tym, jak po raz pierwszy udało nam się odbyć lot z napędem. Aby uzyskać dostęp do Internetu, musieliśmy kiedyś przywiązać nasze komputery do linii telefonicznych. Teraz, telefon w mojej kieszeni może uzyskać znacznie lepszy internet z powietrza.

To, co dzisiejsi eksperci uważają za niemożliwe, jutrzejsi zrobią setki razy przed śniadaniem. Więc nie wierzcie w to, czego sami nie sprawdziliście.

"Więc, Luca", jestem pewien, że myślisz, "czy to oznacza, że osobiście złamałeś Zasadę Siedmiu?".

Nie. Jeszcze nie.

Jestem na dobrej drodze, oczywiście. Znam natywnie włoski, a także francuski, hiszpański, niemiecki i angielski na poziomie C2. Mój poziom holenderskiego jest obecnie na poziomie C1 i codziennie poświęcam czas, aby mój rosyjski na poziomie B2 stał się prawie rodzimy. Mam też inne języki (jak portugalski, polski, chiński mandaryński i japoński) na różnych poziomach zaawansowania, które w końcu również udoskonalę do wysokiego stopnia.

Moim celem w pisaniu tego artykułu nie jest stwierdzenie, że Reguła Siedmiu została złamana, ale pokazanie, że nie ma sensu zniechęcać się takimi stwierdzeniami, zanim samemu nie zobaczy się, jak wysokie są możliwości.

Jestem przekonany, że złamię Zasadę Siedmiu . I nie przestanę, dopóki tego nie zrobię.

I, do diabła z zasadami, wiem, że ty też możesz to zrobić.

Pozostawię Cię z jednym ostatnim cytatem, z legendarnego Tony'ego Robbinsa:

"Stwórz wizję i nigdy nie pozwól, aby otoczenie, przekonania innych ludzi lub ograniczenia wynikające z tego, co zostało zrobione w przeszłości, kształtowały twoje decyzje".

Nie przestawaj się uczyć (i łamać zasad!).