Jak czytać w języku obcym

image

Czytanie było niezwykle ważne w mojej podróży z językami. To nie przypadek, że języki, którymi mówię najlepiej, są również tymi, w których najwięcej czytam. Postrzegam naukę języków obcych jako proces holistyczny, co oznacza, że do sukcesu potrzebna jest kombinacja wielu czynników, dlatego chcę podkreślić, że czytanie jest tylko JEDNĄ CZĘŚCIĄ tego procesu, niemniej jednak bardzo ważną.

1) Dlaczego czytanie jest ważne?
2) Jaki jest najbardziej efektywny sposób czytania dla uczących się języka?

Słownictwo

Artykuł o czytaniu nie byłby kompletny bez omówienia kwestii przyswajania słów. Możemy dojść do oczywistego wniosku, że czytanie jest ważne dla zwiększenia słownictwa. To oczywiście prawda, ale o dziwo, nigdy nie wziąłem do ręki książki tylko po to, by uczyć się słów. Jednym z prostych "sekretów" uczenia się słów, jeśli mogę tak powiedzieć, jest wybranie interesującej książki i uczenie się słów w miarę ich pojawiania się w kontekście. Kiedy jesteśmy zainteresowani tym, co czytamy, nasz mózg ma sposób na efektywniejsze przyswajanie nowych słów. Opracowałem kilka specjalnych technik uczenia się słów i wyrażeń z kontekstu, które omówię szczegółowo w mojej nadchodzącej książce, ale ogólnie rzecz biorąc, najlepiej uczymy się słownictwa, gdy łączymy emocje, kontekst i zainteresowanie. Zamiast kierować swoją uwagę na słowa, skup się na odkrywaniu pomysłów. Nauka słówek poprzez czytanie nigdy nie jest celem, ale konsekwencją odkrywania tego, co mnie interesuje.

"Nie chcę tylko słów. Jeśli to wszystko, co dla mnie masz, lepiej już idź" - F. Scott Fitzgerald

Mówienie nie wystarcza, aby osiągnąć "wyższy poziom" kompetencji językowej.

Wiele osób twierdzi, że wyjazd do kraju w celu nauki języka jest "najlepszym" sposobem na naukę lub "gwarantowanym" sposobem na płynne posługiwanie się językiem. To jest artykuł o czytaniu, więc nie będę tu omawiać płynności, ale powiem, że te powszechne przekonania są dalekie od rzeczywistości. Rozmawianie z ludźmi jest wartościowym sposobem nauki i jest to główna część mojej nauki języka. Jednakże, jak już wspomniałem wcześniej, skuteczna nauka języka wymaga wielu czynników, które łączą się ze sobą w celu zbudowania rdzenia językowego.

 

 

Jeśli zwrócisz uwagę, zauważysz, że większość rozmów, które prowadzimy z ludźmi, powtarza się. Jesteśmy istotami społecznymi, więc często rozmawiamy ze sobą o naszym życiu, co robiliśmy i jak się czujemy. Jest mało prawdopodobne, że od razu przejdziemy do rozmowy o polityce lub filozofii z daną osobą. Zauważysz również, że rozmowy zmieniają się bardzo szybko. Możemy rozmawiać z daną osobą przez godzinę, a potem poruszyć z nią dziesięć różnych tematów. Tak właśnie komunikujemy się między sobą jako ludzie. Co to oznacza dla uczącego się języka, który nie czyta?

Oczywiście, jeśli rozmawiasz z wieloma ludźmi bez czytania, będziesz miał mniejszą styczność z językiem niż ci, którzy czytają oprócz mówienia. Zwracam na to uwagę, ponieważ większość rozmów jest ogólna, a wszyscy ludzie mają różne zainteresowania. Więc mając to na uwadze, jak rozwiniesz swoje słownictwo na temat polityki? Geografii? Filozofii? Ekonomii? Jeśli spojrzymy na to w ten sposób, okaże się, że bez czytania trudno jest nauczyć się specjalistycznego słownictwa i udoskonalić sposób mówienia na specjalistyczne tematy.

Jako uczący się języka możemy wybierać teksty i trzymać się jednego tematu, co pomoże nam udoskonalić sposób mówienia na ten temat. Jednak poza wymianą językową, nierealistyczne jest myślenie, że możemy wybrać temat rozmowy i trzymać się go, ponieważ język jest swobodny i spontaniczny. Dlatego poleganie wyłącznie na rozmowach w celu nauczenia się słownictwa i poprawienia naszego sposobu komunikowania się oddaje dużą część naszej nauki w ręce innych. A nam nie uda się uwzględnić wszystkich czynników, które mogą nas doprowadzić do sukcesu. Jak zawsze powtarzam: "Języków nie da się nauczyć, można się ich tylko nauczyć".

"Im więcej czytasz, tym więcej rzeczy będziesz wiedział. Im więcej się nauczysz, tym więcej miejsc odwiedzisz."- Dr. Seuss

Czas mentalny z językiem

Czytanie pozwala umysłowi na podróżowanie w dowolne miejsce na świecie i odkrywanie nowych pomysłów w zaciszu własnego domu. To właśnie mam na myśli, spędzając "mentalny czas" z językiem poprzez czytanie. Nieustannie zgłębiam języki, które poznałem dzięki słowu pisanemu, a to zgłębianie pomaga mi łączyć kropki.

Pisarze używają specjalistycznego słownictwa, często wyrażają się jasno, a pismo jest zazwyczaj bardziej zwarte niż mowa. Im więcej czasu spędzam z tym rodzajem języka, tym bardziej jestem w stanie precyzyjnie wyrażać swoje myśli.

 

"Nie chodzi o to, że jestem taki mądry; chodzi o to, że dłużej przebywam z problemami". - Albert Einstein

Jak czytać w obcym języku

Wspomniałem wcześniej, że nie czytam, aby uczyć się słów, ale aby odkrywać idee. Nie oznacza to jednak, że nie mam strategii uczenia się słówek. Jest kilka etapów, przez które przechodzę, aby język, z którym się stykam, stał się moim własnym. Pierwszy etap wyjaśnię krótko na przykładzie:

  1. Większość moich lektur czytam z fizycznych książek. Jeśli jest to artykuł, który znalazłem w Internecie, drukuję go. Czytanie na komputerze męczy moje oczy, jest rozpraszające i nie jestem w stanie przyswoić informacji z cyfrowych źródeł tak, jak jestem w stanie to zrobić z fizyczną literaturą.
  2. Kiedy jestem początkującym/średnio zaawansowanym uczniem, czytam tylko artykuły. Rodzaje książek, które lubię czytać, są zbyt skomplikowane na tym etapie i wolę czytać krótsze treści, które mnie interesują, nawet jeśli są wymagające.
  3. Robię notatki na temat artykułu i podkreślam nowe słowa i wyrażenia, aby treść stała się moja. Wybieram to, co biorę do drugiej fazy procesu, która polega na przetrawieniu treści i uaktywnieniu jej.

 

Nie potrafię wyrazić, jak ważne było czytanie dla mojego rozwoju jako osoby uczącej się języka. Język pisany jest wyjątkowy, ponieważ możemy z nim pracować na więcej sposobów niż z innymi formami języka. Jest on również wyrafinowany. Pisarze poświęcają czas na dobór odpowiednich słów, aby wyrazić swoje myśli i emocje. Zanurzenie się w tej wyrafinowanej formie języka udoskonali zarówno twoje myślenie, jak i umiejętności językowe.