Sekret stworzenia wspaniałego akcentu

image

"Gotuję z winem, czasem nawet dodaję je do potraw". - W.C. Fields

Jeśli chodzi o robienie wrażenia w języku obcym, akcent jest dla komunikacji mówionej tym, czym wino jest dla posiłku: dobre wino może wzmocnić doświadczenie związane z posiłkiem, a nawet stać się rozmową przy stole, podczas gdy zła butelka w najlepszym przypadku wprawi wszystkich w zły nastrój.

W tym wpisie gościnnym Olly Richards opowiada o tym, dlaczego akcent ma znaczenie, jaka jest różnica między fonemami a prozodią i jak rozwijać obie te cechy, jak dobrzy mówcy są jak szefowie kuchni oraz jak poprawić swój akcent.

 

Kiedy pędziliśmy przez tunel André Rebouças, który przechodzi prawie pod słynnym posągiem Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, rozmawiając, taksówkarz zwrócił się do mnie.

"Więc kiedy wracasz do domu, do Rio?".

"Właściwie to nie wracam. Zostanę w Wielkiej Brytanii," odpowiedziałam.

"Co masz na myśli? Nie będziesz tęsknić za domem?" zapytał.

Nie byłem pewien, co miał na myśli.

"Wielka Brytania jest domem," powiedziałam.

Z oszołomionym wyrazem twarzy odpowiedział: "Co masz na myśli? Jesteś Brazylijczykiem, prawda?

Wyjaśniłem, że byłem w Rio tylko przez krótki czas i że tak naprawdę urodziłem się i wychowałem w Wielkiej Brytanii, ale zajęło mi resztę podróży na lotnisko, aby przekonać go, że to nie był tylko żart.

To była wyjątkowa chwila, która napełniła mnie dumą z tego, co udało mi się osiągnąć dzięki mojemu portugalskiemu, i która utkwiła mi w pamięci do dziś.

Jak udało mi się przekonać go, że jestem Brazylijczykiem - nawet z moimi blond włosami i niebieskimi oczami? Co takiego było w moim akcencie, że nie chciał uwierzyć, że jest inaczej?

Ten post jest poświęcony akcentowi i temu, dlaczego jest on tak ważny.

Wyjaśnię, czym według mnie jest akcent, bazując na moim doświadczeniu w nauce siedmiu języków, oraz jaki sposób myślenia i jakie konkretne taktyki są potrzebne, by poprawić swój.

Dlaczego akcent ma znaczenie

Czy ci się to podoba, czy nie, prawdopodobnie instynktownie oceniasz czyjeś zdolności językowe na podstawie akcentu w ciągu pierwszych sekund od otwarcia ust przez daną osobę.

Naturalne jest również, że czujesz się niepewnie z powodu własnego akcentu i tego, co może on mówić o Tobie.

Funkcjonalnie rzecz biorąc, dobry akcent jest odzwierciedleniem zdolności do jasnej komunikacji.

Ale akcent to coś znacznie więcej niż tylko wymowa i komunikacja. Akcent wprowadza nas w nieuchwytną, ale nie mniej ważną sferę tożsamości, psychologii i społeczeństwa.

Akcentma znaczenie, ponieważ im bardziej naturalny jest Twój akcent, tym autentyczniej ludzie będą na Ciebie reagować i traktować Cię jak przyjaciela, a nie obcokrajowca, który potrzebuje innego rodzaju uwagi.

Pomyślmy teraz, co się stanie, jeśli nasz akcent będzie niezamierzenie słaby.

- Ludzie myślą, być może niesprawiedliwie, że słabo rozumiesz język.

- Zmuszasz słuchacza do wyt ężania wzroku, aby zrozumieć, co utrudnia komunikację

- Twoje przesłanie może zostać źle zrozumiane

- sprawiasz wrażenie obcokrajowca, co natychmiast wywołuje bariery kulturowe.

Twój akcent nie jest o Tobie

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że akcent nie rozwija się w izolacji. W dłuższej perspektywie czasowej jest on całkowicie zależny od interakcji z innymi ludźmi.

Może to zabrzmieć sprzecznie z intuicją, ale celem rozwoju dobrego akcentu nie jest dobre brzmienie.

A kryterium dobrego akcentu nie jest to, jak dobrze myślisz, że występujesz. Jest to efekt, jaki wywiera na słuchacza.

Innymi słowy, nie chodzi o Ciebie.

Prawdopodobnie widziałeś filmy z wybitnymi uczniami i myślałeś, jak ja mogę mieć taki dobry akcent?

Ale najlepsi uczący się nie mają na celu tylko brzmieć jak native speakerzy lub brzmieć dobrze; oni chcą bardziej efektywnie współdziałać z native speakerami brzmiąc jak jeden z nich.

Innymi słowy, lepszym pytaniem do zmiany nastawienia i rozpoczęcia pracy nad swoim akcentem byłoby: "Jak ludzie reagują na mnie, kiedy mówię?

Po raz pierwszy naprawdę musiałem się z tym pogodzić, kiedy zacząłem podróżować do Brazylii. Jedna z moich najbliższych przyjaciółek jest Brazylijką i była zdeterminowana, aby pokazać mi "to, co najlepsze w Brazylii", z tą niesamowitą dumą i hojnością, którą mają Brazylijczycy.

Spędziłyśmy Nowy Rok w wiosce na plaży w stanie Sao Paulo, otoczone dziesiątkami przyjaciół i rodziny. Miejsce samo w sobie było rajskie, ale ludzie, którzy tam żyli, byli po prostu niesamowici. Dla mnie, 21-letniego Anglika, było to coś wyjątkowego i byłem zdeterminowany, aby zbliżyć się do tych ludzi i uczynić ich częścią mojego życia.

 

Mój portugalski był wtedy kiepski, a ja mówiłem z grubym angielskim akcentem. Ale z taką chęcią nawiązania kontaktu, nie mogłem sobie pozwolić na martwienie się o mój okropny angielski akcent, kiedy mówiłem po portugalsku.

Musiałem pomagać mojemu przyjacielowi w organizowaniu przyjęć, przetrwać długie wieczory w barze i być dobrym towarzystwem podczas kolacji.

W towarzystwie tych niesamowitych ludzi nauczyłam się być Brazylijką. Nauczyłem się mówić właściwe rzeczy, we właściwy sposób, we właściwym czasie, z właściwymi emocjami.

Czy mój akcent był podobny do rodzimego?

Nikogo to nie obchodziło.

Obchodziło ich to, że starałem się dopasować i zintegrować z grupą. W miarę jak mój portugalski akcent stopniowo poprawiał się przez lata, to doświadczenie było podstawą wszystkiego.

Fonemy: Nuts and Bolts

Aby zrozumieć, jak rozwijać akcent, ważne jest, aby zrozumieć, co to jest akcent. Najprościej rzecz ujmując, akcent składa się z dwóch ważnych elementów:

1) Fonemy. Są to podstawowe elementy języka, pojedyncze, które składają się na słowa.

2) Prozodia. Jest to ogólny dźwięk twojej mowy, kiedy mówisz, melodia i wzorce stresu i intonacji w języku.

Podczas nauki języka, prawdopodobnie celowo zacząłeś od fonemów i/lub natknąłeś się na niektóre z poniższych.

- Diagramy i tabele wymowy

- Międzynarodowy alfabet fonetyczny (IPA)

- Programy audio, które proszą Cię o powtórzenie poszczególnych fonemów

- Podręcznikowe płyty CD audio lub aplikacje/oprogramowanie z pojedynczymi słowami do powtórzenia

- Nauczyciele lub przyjaciele, którzy poprawiają twoją wymowę danego słowa

To wszystko może być przydatne do rozwoju dokładnej wymowy. Są one również dobrze dostępne w komercyjnych zasobach językowych.

Ale wymawianie słów to tylko połowa sukcesu.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, umiejętność wymawiania poszczególnych dźwięków i słów jest częścią zdolności do łączenia słów w zdania, a zdań w rozmowę.

Prozodia: szerszy obraz

Ogólne brzmienie twojej mowy, prozodia, jest miejscem, gdzie skuteczny akcent jest naprawdę stworzony.

Prozodia, w pewnym sensie, jest komunikacją. Jest to otoczka twojej wiadomości, której dostarczenie wymaga użycia nie tylko twojego głosu, ale języka całego ciała. Przekazuje innym twoją ludzką, emocjonalną stronę.

Oczywiście, rodzimi użytkownicy języka zauważą, że wymowa poszczególnych słów jest nieprawidłowa, ale w kontekście naturalnej i przyjemnej prozodii, te błędy w wymowie mogą wydawać się nieistotne, a nawet urocze.

Udana interakcja z innymi sprowadza się do tego, jak używasz swojego głosu.

- Ton głosu Czy jesteś przyjazny czy wrogi?)

- Artykulacja Czy jesteś wygadany czy "uliczny"?)

- Emocje Czy jesteś pewny siebie czy nieśmiały?

Umiejętność posługiwania się głosem jest rzadko nauczana, ponieważ ostatecznie musi być wyuczona, a nawet skonstruowana przez daną osobę, ponieważ staje się częścią jej tożsamości w danym języku.

Dlatego też zawsze zachęcam ludzi, aby zaczęli szukać sposobów wyrażania siebie w języku docelowym. W tym przypadku, po japońsku:

Metafora szefa kuchni

Podczas przygotowywania wielodaniowego posiłku, szefowie kuchni wiedzą, że posiadanie dobrych składników jest minimalnym standardem i punktem wyjścia.

Ale składniki same w sobie są tylko podstawą dania. W procesie gotowania, składniki same się zmieniają. Łączą się ze sobą, tworząc nowe składniki o innych teksturach i smakach.

Szef kuchni wie nie tylko, co dzieje się z różnymi składnikami podczas procesu gotowania, ale także jak kontrolować ich przemiany, aby wpłynąć na cały posiłek, a ostatecznie na ogólne wrażenia z posiłku.

Szef kuchni wie również, jak przygotować jedzenie, które pasuje do smaku gościa i sugeruje wina, które mogą towarzyszyć i wzmocnić posiłek. Wspaniały szef kuchni potrafi stworzyć doświadczenie, które pasuje do atmosfery i okazji, a nawet pory roku.

Składniki w kuchni są jak fonemy w języku. Trzeba je dobrze znać i umieć je precyzyjnie wykorzystać. Ale tak jak składniki zmieniają się podczas gotowania, tak dźwięki w języku zmieniają się, gdy zaczynasz mówić.

Podczas gdy szef kuchni musi umiejętnie manipulować składnikami, aby stworzyć idealny posiłek dla swoich gości, osoba mówiąca w danym języku musi starannie zarządzać swoim akcentem, aby przekazać drugiej osobie właściwą wiadomość we właściwy sposób.

Wspaniałe gotowanie wymaga, aby spojrzeć poza składniki. Rozwijanie skutecznego akcentu wymaga spojrzenia poza dokładną wymowę.

Jak poprawić swój akcent?

Głównym wyzwaniem jest to, że nauka dobrego mówienia oznacza robienie wielu rzeczy naraz.

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do używania mięśni twarzy do precyzyjnego wytwarzania dźwięków, trudno będzie skupić się, w czasie rzeczywistym, na swoich myślach, swoim przekazie i dynamice społecznej wokół ciebie.

Rzadko spędzam czas pracując nad swoim akcentem samemu; zamiast tego rozmawiam z ludźmi (na początku w ramach wymiany językowej ), zwracam uwagę na ich reakcje i pracuję nad swoim akcentem w oparciu o konkretne informacje zwrotne.

Oto kilka podejść, przemyśleń i konkretnych technik, które uznałem za najbardziej pomocne w rozwijaniu efektywnego akcentu.

- Zajmij się wymową od razu z native speakerem, aby udoskonalić swoją wymowę, zanim wyrobisz sobie jakieś złe nawyki.

- Obserwuj rodzimych użytkowników języka w działaniu i ich głosy podczas interakcji, szczególnie w kluczowych momentach społecznych, takich jak przedstawianie się lub spotykanie z przyjaciółmi. Jeśli pracujesz tylko z nauczycielem, jak brzmi jego głos, kiedy się z Tobą wita? Jest to często najbardziej autentyczny moment rozmowy. Telewizja i filmy są również dobrym miejscem, by się na tym skupić.

- Naśladuj sposób, w jaki rodzimi użytkownicy języka wypowiadają znane Ci słowa i zwroty. Staraj się naśladować ich dokładną intonację i powtarzaj je na głos raz za razem. Jeśli pracujesz z nagraniami audio, ta aplikacja jest do tego niezwykle przydatna.

- Kopiuj również język ciała. Ruchy twarzy, ramion i barków są ściśle związane z personą, którą rozwijasz w języku docelowym.

- Ucz się i śpiewaj piosenki. Używanie piosenek do nauki języka jest skutecznym sposobem, aby skupić się na wymowie słów oraz rytmie i przepływie języka.

- Opracowuj mini przemówienia. Pisanie, przygotowywanie i uczenie się słów, które zamierzasz wypowiedzieć, uwalnia cię od konieczności skupienia się na ich wygłaszaniu.

- Używaj materiałów do nauki z dźwiękiem zbliżonym do rodzimego. Słuchaj długich dialogów w powtórkach i zwracaj uwagę na melodię języka.

- Ćwicz całe linie dialogowe, a nie tylko pojedyncze słowa. Spróbuj wcielić się w emocje związane z tym, co jest mówione, poczuj radość lub ból mówiącego i stań się tą osobą w tym momencie. Podobnie z oprogramowanie do powtarzania z odstępem czasowympracuj nad całymi zdaniami, a nie pojedynczymi słowami.

- W sytuacjach na żywo skup się na efekcie, jaki wywołasz u słuchacza, a nie na dokładności swojej wymowy.

- Jeśli to możliwe, nagrywaj i odsłuchuj siebie mówiącego z native speakerami. To może być trudne, ale możesz być zaskoczony tym, jak siebie słyszysz. Jeśli trudno Ci rozmawiać z rodzimymi użytkownikami języka, pomyśl, jak pokonać strach przed mówieniem.