Wskazówki dotyczące nauki chińskich znaków

image

Ponieważ jest to język, który nie posiada ścisłego alfabetu fonetycznego, chiński przeraża wielu studentów ze względu na szczególnie trudny system zapisu. Chińskie znaki (汉字hanzi lub "znaki Han") są bardziej poprawnie znane jako logogramy, gdzie każdy symbol reprezentuje morfem (lub znaczącą jednostkę językową), i są głównie używane do pisania po chińsku, częściowo po japońsku i w innych językach. Jest to jeden z najdłuższych znanych systemów pisma. Liczba chińskich znaków w słynnym słowniku Kangxi (康熙字典 Zìdiǎn Kangxi, którego kompilacja została zlecona przez cesarza Kang Xi z dynastii Qing), wynosi około 47,035. Co więc sprawia, że chińskie znaki są tak trudne?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, co oznacza znajomość chińskiego znaku :

1) rozpoznawanie jego znaczenia na podstawie kształtu

2) znajomość tonu i wymowy w zależności od kontekstu (ten sam znak może mieć różną wymowę)

3) wiedzieć jak go zapisać (kolejność stokes)

W przypadku znaku 爱, na przykład, należy rozpoznać jego znaczenie, czyli "miłość"; wiedzieć, że jego wymowa to ài z 4. tonem (ton opadający), a także wiedzieć, że znak ten składa się z 9 uderzeń, które należy zapisywać od góry do dołu i od lewej do prawej.

Pierwszą barierą języka chińskiego jest całkowity brak jakiegokolwiek punktu odniesienia. Początkujący student może natknąć się na następujące zdanie:

我是意大利人 (jestem Włochem)

Nie byłby w stanie go wymówić, chyba że ma go w formie cyfrowej lub używa oprogramowania do określenia, jak wymawia się każdy znak, lub ma tekst z pinyin, systemem fonetycznego zapisu i transliteracji chińskiego na znaki łacińskie (zobacz tutaj, aby usłyszeć dźwięki).

Klasycznym pytaniem, jakie zadaje się osobom uczącym się języka chińskiego jest: "Ile znasz znaków?"

Jest to zagadnienie, które odzwierciedla powszechne wyobrażenie - najczęściej błędne - na temat nauki chińskiego, a mianowicie, że liczba znaków, które znasz, jest reprezentatywna dla twojej rzeczywistej znajomości języka. Cóż, jest to fałszywy mit, który należy obalić.

W każdym razie, zanim zaczniemy mówić o systemie pisma i analizować jego trudności, powinniśmy najpierw porozmawiać o naturze języka chińskiego. Chiński jest uważany za język izolowany, to znaczy taki, który nie posiada ani fleksji, ani deklinacji, z prawie nieistniejącą morfologią. Jeśli pomyślimy o morfemie jako najmniejszej jednostce, która definiuje znaczenie, to w językach izolowanych słowa nie mogą być rozbite na mniejsze jednostki morfologiczne. Najczęściej języki te nie są wyrażane poprzez modyfikacje słów (przyrostki, końcówki, itp.), ale według pozycji, jaką słowa zajmują w zdaniu. Jest oczywiste, że podstawowa cegła języka takiego jak chiński jest reprezentowana przez pojedyncze chińskie znaki. Aspekt ten jest jeszcze bardziej widoczny w klasycznym języku chińskim, gdzie każdej idei odpowiada jedna sylaba, a więc i jeden znak, podczas gdy współczesny język chiński ma tendencję do tworzenia słów złożonych z dwóch lub trzech sylab.

Tradycyjny sposób podejścia do nauki chińskich znaków opiera się na tym, że są one traktowane jako samodzielne jednostki: uczymy się i zapamiętujemy je poprzez wielokrotne pisanie jeden po drugim. To zapamiętywanie na pamięć opiera się na listach, które porządkują je według trudności i/lub częstotliwości występowania. Jest to sposób, w jaki różne kursy językowe i uniwersytety traktują chińskie znaki. Często są one traktowane oddzielnie od siebie i bez kontekstu. Takie podejście mija się z głównym celem, jakim jest nauka używania danego języka jako narzędzia komunikacji. Dlatego też nauka w ten sposób jest nie tylko mało przydatna, ale również spowalnia przyswajanie języka.

Powinienem również zaznaczyć, że decydowanie się na ręczną naukę pisania znaków chińskich poprzez czyste zapamiętywanie jest dość wymagające i męczące, szczególnie w początkowej fazie nauki. Faktycznie, ten rodzaj aktywności "kinestetycznej" może być przydatny do zapamiętywania znaków (mózg łączy ruch, który wykonujemy, aby je zapisać w kolejności, trakt po traktie, z ogólną formą znaku), ale ten systematyczny wysiłek stanowi ogromne obciążenie dla naszej pamięci. Trzeba bowiem pamiętać nie tylko sposób zapisu każdego znaku (liczba składników, kolejność kresek, itd.), ale także jego znaczenie, wymowę i brzmienie.

Nowa propozycja

Co ja tu proponuję to dynamiczna Co proponuję, to studium chińskich znaków, które okazało się o wiele bardziej skuteczne i o wiele mniej pedantyczne niż podejście akademickie. Studium jest artykułowane w(według) następujących fazach:

Faza 1 - Analiza tekstu

W tak zwanej fazie analizy czyta się tekst w języku docelowym (L2), szczegółowo analizuje się każdą jego część (słowa, struktury, itp.), a następnie przenosi się go na język ojczysty (L1). Kluczową kwestią, szczególnie w przypadku języka chińskiego, jest to, aby zawsze zaopatrzyć się w tekst zawierający znaki, pinyin i dźwięk. Głównym celem jest znalezienie się w najlepszych warunkach do zrozumienia tego, czego się uczymy. Pod tym względem, pojawienie się Internetu całkowicie zrewolucjonizowało naukę języków obcych. Jest to wciąż "cicha" rewolucja, ponieważ większość ludzi nie wie jeszcze, jak wykorzystać ten ogromny zasób.

Spróbuję pokazać ci część tego zasobu. Jeśli znajdziesz tekst w chińskich znaków on-line, istnieją bardzo przydatne i ważne narzędzia, aby nie tylko przekonwertować cały tekst na litery łacińskie (Pinyin), ale także pokazać znaczenie każdego znaku lub pary lub trio znaków (jeśli słowo ma 2 lub nawet 3 sylaby) poprzez wyskakujące okienka. Cały tekst może być wydrukowany i uzupełniony o słowniczek na końcu!(Mandarinspot).

I jest jeszcze więcej! Jeśli nie ma dźwięku, możesz również skopiować i wkleić tekst i umieścić go w odpowiednich polach, aby syntezator mowy przeczytał go dla Ciebie. Przykład można znaleźć tutaj. I na koniec, ale nie mniej ważne, Google Translate zapewnia przybliżone tłumaczenie tekstu. Oprogramowanie to działa szczególnie dobrze z językami, które mają raczej prostą składnię, takimi jak chiński

Jeśli nie masz tekstu w formacie cyfrowym, a pracujesz z prostym podręcznikiem, który zawiera tłumaczenie na twój język ojczysty, procedura jest prawie taka sama: musisz przeczytać tekst w języku chińskim (L2) i zrozumieć i przeanalizować ogólne znaczenie i jego pojedyncze części poprzez porównanie obu języków.

Należy podkreślić, że umiejętność tłumaczenia tekstu wraz z objaśnieniami słów i reguł gramatycznych jest rewolucyjna, ponieważ pozwala studentowi uniknąć korzystania ze słowników. Szukanie słowa w słowniku chińskim może być dość długim i bolesnym doświadczeniem. Należy być w stanie wyodrębnić tzw. "radykał" ze znaku, a następnie wyszukać go na podstawie liczby jego uderzeń.

Faza 2 - Faza syntezy

W fazie syntezy czytamy tekst w języku ojczystym L1 i tłumaczymy go z powrotem na język docelowy (L2). W przypadku języka chińskiego zalecana jest praca na komputerze przy użyciu programu do pisania. W przypadku języka chińskiego, najłatwiejszym i najbardziej intuicyjnym narzędziem jest niewątpliwie Google Pinyin Google Pinyin. Alternatywnie można dodać pasek języka chińskiego w systemie Windows (Panel sterowania> Język Opcje regionalne> zakładka "Języki"> "Szczegóły"> "Dodaj").

Ta technologia pozwala na pisanie bezpośrednio po chińsku w pliku Worda poprzez wpisywanie liter łacińskich, czyli pinyin. Jeśli wiesz, jak wymawiać znaki, możesz z łatwością napisać chiński tekst w edytorze tekstu. Przeprowadzenie tej operacji jest bardzo przydatne. W ten sposób nie tylko kontynuujesz przyswajanie wymowy znaków (poprzez liczne sesje czytania i słuchania), ale także pomagasz sobie rozróżniać i rozpoznawać właściwe znaki spośród wielu, które odpowiadają homofonom. Ten wysiłek pozwala mózgowi na stworzenie związku pomiędzy dźwiękami (Pinyin) i formami z nimi związanymi (hanzi) w mniej stresujący i znacznie bardziej efektywny i naturalny sposób, niż wyrwane z kontekstu zapamiętywanie na pamięć w tradycyjnych studiach.

Kiedy już opanujesz te narzędzia, musisz tylko ustalić rutynę praktyki, cykliczny i dynamiczny sposób, który pozwoli ci na zajęcie się, sesja po sesji, tekstem na wiele sposobów. Kroki (etapy) postępowania z danym tekstem można wykonać w następujący sposób:

Sesja 1 - słuchanie i czytanie (porównywanie z tłumaczeniem zdanie po zdaniu w L1)

Sesja 2 - analiza (fraza po frazie, pokazywanie nieznanych struktur i terminów)

Sesja 3 - powtórzenie (słuchanie i czytanie, tylko pinyin)

Sesja 4 - tłumaczenie na L1 (zdanie po zdaniu, bez patrzenia na dostępne tłumaczenie)

Sesja 5 - powtórzenie (słuchanie i czytanie)

Sesja 6 - synteza L2 (tłumaczenie, zdanie po zdaniu pinyin i końcowa weryfikacja błędów)

Zdecydowanie zalecam ignorowanie chińskich znaków przez pierwsze 3-4 miesiące nauki, skupiając się wyłącznie na piśmie fonetycznym (pinyin). Podstawowym celem na początku jest nauczenie się najpierw dźwięku słowa (a także jego znaczenia), a dopiero później znaku lub znaków z nim związanych.

Tak więc, w pierwszych miesiącach, będziesz pisać tylko tłumaczenie w pinyin, bez użycia Google pinyin. Możesz po prostu wskazać tony za pomocą liczby (np.: 我是意大利人: wo3 shi4 yi4da4li4 ren2). Kiedy już zapoznasz się z pinyin, możesz zrobić następny krok i użyć Google pinyin i napisać prawdziwe znaki. W tym momencie, można spojrzeć wstecz i sprawdzić stare teksty, patrząc na znaki tym razem, i tłumacząc je z Google Pinyin.

Na koniec, jeśli potrzebujesz udoskonalić swoje pismo odręczne w języku chińskim (do egzaminów na uniwersytecie lub z innych powodów), możesz dodać dwa dodatkowe kroki do powyższego harmonogramu:

Sesja 1 - słuchanie i czytanie (porównywanie z tłumaczeniem zdanie po zdaniu w L1)

Sesja 2 - analiza (fraza po frazie, pokazywanie nieznanych struktur i terminów)

Sesja 3 - powtórzenie (słuchanie i czytanie, tylko pinyin)

Sesja 4 - tłumaczenie na L1 (zdanie po zdaniu, bez patrzenia na dostępne tłumaczenie)

Sesja 5 - powtórzenie (słuchanie i czytanie)

Sesja 6 - synteza L2 (tłumaczenie, zdanie po zdaniu pinyin i końcowa weryfikacja błędów)

Sesja 7 - ręczne kopiowanie tekstu na znaki

Sesja 8 - przepisywanie tekstu na znaki z wersji w pinyin

Wreszcie, jeśli potrzebujesz znać kolejność znaków, możesz skorzystać z Arch Solo Travel, który dostarcza wspaniałych animacji, jak je pisać, a także informuje o różnych informacjach na ich temat (słowa złożone, zwroty zawierające je, itp.).

Liczba znaków do zapamiętania pozostaje duża, ale chiński system pisma jest dość racjonalny i kiedy już poznasz sposób, w jaki poszczególne elementy są ze sobą złożone, przyswajanie znaków staje się łatwiejsze i szybsze. Jest to tylko kwestia praktyki, posiadania odpowiednich narzędzi i motywacji... a reszta przyjdzie sama.